ERASMUS + Projekat “Green Tech Entrepreneurship Challenge Hub”

Nakon što je direktorica Amira Kadrispahić potpisala Ugovor o saradnji sa pet organizacija: Lean Startup i Elektrostrojarska škola Varaždin iz Hrvatske, GEA College - Fakultet za podjetništvo iz Slovenije, Internacionalni Burch Univerzitet i FabLab iz Bosne i Hercegovine, o zajedničkoj realizaciji ERASMUS+ projekta “Green Tech Entrepreneurship Challenge Hub,” koji je odobrila Izvršna agencija za obrazovanje, audiovizuelnu umjetnost i kulturu Evropske unije (EACEA), Srednja ekonomska škola, Sarajevo započela je dvogodišnji rad na ovom značajnom projektu.

Glavni cilj ovog projekta je jačanje kapaciteta nastavnog osoblja u oblasti stručnog obrazovanja te promovisanje preduzetništva i inovacija u oblasti zelene tehnologije među nastavnicima i učenicima u Bosni i Hercegovini.

Pored toga, Projekat će omogućiti mobilnu obuku za osoblje srednjih stručnih škola u ove tri zemlje, kako bi unaprijedili svoje profesionalne vještine u oblasti učenja zasnovanog na izazovima, preduzetništvu i izgradnji industrijskih partnerstava.

Partneri su zajedničkim radom uspostavili platformu za učenje zasnovanu na izazovima pod nazivom Challenge Hub.

Ova platforma pruža učenicima edukativni sadržaj o preduzetništvu i zelenoj tehnologiji, a služi i za takmičenja u inovacijama za srednjoškolce.

Prvo takmičenje, koje je održano na Internacionalnom Burch Univerzitetu, 25. 09. 2024. godine, okupilo je šezdeset učenica i učenika iz tri srednje škole. Zadatke su rješavali putem video lekcija i kvizova znanja na platformi Challenge Hub, razvijajući rješenja za izazove koje su im ponudile kompanije Sika BiH i BN-Step.

Na Projektu je, ispred Srednje ekonomske škole, Sarajevo učestvovalo dvadeset učenica i učenika, raspoređenih u pet timova. Uz podršku direktorice Amire Kadrispahić, te profesorica i profesora: Senide Čeljo, Emira Ustavdića, Alme Kalamujić i Selme Jusić, učenice i učenici naše škole postigli su izvanredne rezultate:

Izazov BN-Step:

1. mjesto - Bjelak Irhad, Ploskić Adna, Hadžić Alejna i Nogo Nejla.

3. mjesto - Gibović Amina, Efendić Lejla, Ljuta Lejla i Ljutika Lejla.

Izazov Sika d.o.o.:

2. mjesto - Šatara Nejra, Borišić Lamija, Džekman Naida i Koštrebić Sanija.

3. mjesto - Marić Elma, Ramić Arman, Pamuk Davud i Jelašković Zerina.

Specijalna nagrada žirija je također otišla u ruke učenicama i učenicima naše škole i to timu kojeg su činili: Harun Begić, Hadžić Arman, Karić Emina i Šehović Dalila.

Čestitamo svim takmičarkama i takmičarima za postignute rezultate i zahvaljujemo organizatorima koji su ih nagradili prigodnim poklonima!

eTwinning ljetni kamp

Od 20. do 21. augusta je, u prelijepom Konjicu, održan Ljetni eTwinning kamp za početnike "eTwinning je VAŠ-pokaži šta ZNAŠ!". Kamp je održan u organizaciji Državne agencije APOSO, koja ima ulogu Drzavnog koordinatora za eTwinning u Bosni i Hercegovini.

Bila je to prilika za susret eTwinnera iz cijele Bosne i Hercegovine, za razmjenu ideja, inovacije postojećih praksi, te za dobro druženje.

Profesorica Lejla Hujdur, kao eTwinning ambasadorica Bosne i Hercegovine, je uzela aktivno učešće u ovom događaju: bila je voditeljica nekoliko eTw radionica, te jedna od moderatorica na plenarnim sesijama. Uvjereni smo da će se iz brojnih zanimljivih i kreativnih aktivnosti sa kampa izroditi mnoštvo dobrih eTwinning projekata u kojima će i eTwinning tim naše škole uzeti učešće.

Priznanje "eTwinning School Label 2023/24" za Srednju ekonomsku školu, Sarajevo

Dana 20. februara 2024. godine, Srednja ekonomska škola, Sarajevo je ponosno, po treći put, primila prestižno priznanje "eTwinning School Label 2023/24" koje nam je uručila APOSO, Državna organizacija za podršku eTwinningu u BiH.

Oznaka eTwinning škola nije samo simbol, već i pokazatelj pozitivnog uticaja na unapređenje kvalitete rada i reputaciju svake od nagrađenih škola. Ova prestižna oznaka također predstavlja priznanje za izuzetno angažovanje u promovisanju vrijednosti eTwinninga, poticanju međunarodne saradnje te doprinosu razvoju školske zajednice.

eTwinning projekti su ključni za pružanje autentičnih i motivirajućih iskustava, kako za učenike, tako i za nastavnike. Kroz ove projekte, razvijaju se ključne kompetencije neophodne za cjeloživotno učenje i uspješno funkcionisanje u savremenom društvu. Digitalne vještine, interkulturalna osviještenost, saradničke vještine, komunikacijske vještine, kritičko razmišljanje, rješavanje problema i jezičke kompetencije postaju sastavni dio ličnog i akademskog razvoja učenika.

Čestitamo svim učenicima-eTwinnerima i eTwinning timu profesora Srednje ekonomske škole, Sarajevo na izuzetnom angažmanu i doprinosu razvoju obrazovanja! Njihova predanost unapređenju obrazovnog iskustva ostavlja trajni pečat na lokalnoj i međunarodnoj sceni obrazovanja, te doprinosi prepoznatljivosti naše škole u evropskoj obrazovnoj zajednici.

Erasmus + projekat OPEN FUTURE

U nizu aktivnosti kojima naša škola obiluje i po kojima smo prepoznati, kako od strane domaćih, tako i evropskih organizacija, direktorica Amira Kadrispahić, potpisala je Memorandum o međunarodnoj saradnji sa učesnicama i učesnicima projekta Open Future u Novom Sadu.

Nosilac i koordinator Projekta je Naučni centar za kreativni razvoj Ideall - Novi Sad.

Učesnice i učesnici u Projektu, pored naše škole, su Ekonomska i upravna škola iz Osijeka i Srednja mješovita škola „Danilo Kiš“ iz Budve.

Finansijer Projekta, koji će trajati dvije godine u periodu od 1.12.2023. do 30.11.2025. godine, jeste Evropska Unija - program Erasmus +.

Projekat ima za cilj razvoj i jačanje nivoa ključnih preduzetničkih kompetencija profesorica/profesora i učenica/učenika stručnih škola primjenom sistematske metodologije, inovativnog pristupa i posebno razvijenih materijala za ove namjene, što će rezultirati poboljšanim nivoom potencijala zaposlenosti.

Osnovni cilj sticanja preduzetničkih kompetencija za svakog pojedinca je razvijanje sposobnosti za aktivno učešće u društvu, upravljanje sopstvenim životom i karijerom, te preduzimanje inicijativa za stvaranje novih vrijednosti.

Zadatak Projekta je obuka za petnaest ključnih preduzetničkih vještina prema usvojenom EntreComp modelu, koje su važne za sve vrste aktivnosti iz svakodnevnog života, a odnose se na lični razvoj, razmišljanje, vještine i sposobnosti u okviru tehnoloških, demografskih i društvenih izazova. Učenice i učenici će u toku planiranih projektnih aktivnosti, između ostalog, razvijati i kritičko razmišljanje, kreativnost i komunikacijske vještine, koje će podsticati njihovo samopouzdanje, samopoštovanje i sinergiju između učenica/učenika i njihovih profesorica/profesora.

Program predviđa obuku profesorica/profesora, a zatim prijenos stečenih znanja i vještina učenicama/učenicima putem PBL (Project Based Learning) - učenja zasnovanog na projektima, gdje učenice i učenici aktivno učestvuju u pronalaženju načina za rješavanje problema.

Prvi susret u Novom Sadu i pripremne aktivnosti za realizaciju Projekta će nam ostati u dubokom sjećanju zahvaljujući izuzetnom profesionalcu, prof.dr. Zdravku Živković, kojem smo neizmjerno zahvalni što je našu školu birao za partnera u Projektu.

Direktorici su se na ovom putovanju pridružile i profesorice Edina Kopić i Lamija Šabanović, koje, također, učestvuju u realizaciji Projekta.

Sigurni smo da će i učenice/učenici škola učesnica, pored projektnih aktivnosti, steći nove životne prijatelje kao i mi, a što je i najviša blagodat ovakvih susreta.

Obilježavanje Svjetskog dana štednje

Srednja ekonomska škola, Sarajevo je 31.10.2023. godine tradicionalno obilježila Svjetski dan štednje s ciljem edukacije učenika o štednji i njenoj važnosti. Program su pripremili i realizovali učenici i učenice od drugog do četvrtog razreda, smjerovi ekonomski i bankarski tehničar, zajedno sa profesoricama Sandom Dupovac i Amrom Hodžić.

U okviru programa koji je počeo izvedbom numere na violini prikazane su prezentacije na temu štednje, dječije štednje, štednje na kupovini hrane i štednji energije, te igrokaz na temu štednje. Osim prezentacija i igrokaza, program je obogatio, recital učenica, obilježavanje trećeg rođendana Bankija i Ekonomija – maskote naše škole i kviz o štednji u kojem su gosti pristupili preko digitalnog QR koda.

U programu koji je prikazan ostvarena je korelacija između slijedećih nastavnih predmeta: Bankarsko poslovanje, Marketing, Informatika, Bosanski / hrvatski / srpski jezik i književnost, Likovna kultura i Muzička kultura gdje su učenici pokazali zavidan nivo kompetencija za medijsku, informatičku i finansijsku pismenost.

Prikazani program je primjer dobre prakse kako se u okviru realizacije vannastavnih aktivnosti i stručno-teorijske nastave može sprovesti kurikularala reforma.

Radionica Medijska i informacijska pismenost uz eTwinning

U srijedu, 25.10.2023. godine, održan je Sajam medijske i informacijske pismenosti.

Centralnu manifestaciju Dana medijske i informacijske pismenosti, organizovala je Regulatorna agencija za komunikacije Bosne i Hercegovine (RAK).

Učenice drugog razreda naše škole, u pratnji profesorice Lejle Hujdur, posjetile su Sajam i učestvovale u radionici Medijska i informacijska pismenost uz eTwinning. Bila je to prilika da učenice dobiju više informacija o eTwinningu i projektnoj nastavi, o načinima sigurnog korištenja interneta, o tehnikama razvoja kritickog mišljenja, te da, kroz interaktivne kvizove, nauče koristiti neke od web alata.

Učenice su ostvarile nova poznanstva, te istakle da im je ovaj Sajam bio jako zanimljiv i koristan.

Nastavak saradnje sa ASA bankom

"Niko nije beskoristan na ovom svijetu ko olakšava breme drugog." - Charles Dickens

U okviru Memoranduma o saradnji, kojeg je naša škola potpisala sa ASA bankom prošle godine, Školi je donirano izuzetno vrijedno nastavno sredstvo - smart TV.

Ovom gestom, ASA banka je pokazala da je društveno odgovorna organizacija, te da je ulaganje u obrazovanje, ulaganje u budućnost.

Radujemo se nastavku naše saradnje, koju je započela direktorica Škole, Amira Kadrispahić, a u cilju unaprjeđenja nastavnog procesa.

U POSJETI SPARKASSE BANK, SARAJEVO

Učenice i učenici III5 razreda posjetili su SPARKASSE BANK, SARAJEVO.

Sparkasse Bank dd BiH, članica je austrijske finansijske institucije Steiermärkische Sparkasse. Njihova matična banka Steiermärkische Sparkasse je najveća regionalna banka na jugu Austrije sa dvjestogodišnjom tradicijom poslovanja, te dugoročnom i održivom strategijom razvoja u zemljama regije.

Kao članica Erste Bank und Sparkassen Austrija, dio je najjače grupe banaka fokusiranih na poslovanje sa stanovništvom, malim i srednjim preduzećima u Evropi.

Nude široku paletu finansijskih proizvoda stanovništvu, malim i srednjim preduzećima, velikim kompanijama, institucionalnim klijentima, te javnom sektoru, stavljajući akcenat na brzinu i efikasnost pružanja usluga, te jačanje povjerenja i lojalnosti klijenata. Pokrenuli su i veliki broj društveno korisnih projekata za našu zajednicu u raznim segmentima. Dvostruki su vlasnik nagrade „DOBRO“ za korporativnu filantropiju i volonterizam.

Uposlenice i uposlenici banke upoznale/i su naše učenice i učenike sa vrijednostima banke, finansijskim proizvodima, organizacionim, marketinškim aspektima poslovanja, savremenim izazovima u bankarstvu i odgovorili na sva pitanja učenica i učenika koje/i su pokazale/i stanovit interes za aktivnosti banke.

Posjeta je realizovana u okviru projekta Upoznaj privredu Kantona Sarajevo, kojeg vodi Indira Zeković, prof.