GTECH POST MOBILITY KONFERENCIJA U SREDNJOJ EKONOMSKOJ ŠKOLI, SARAJEVO

U Srednjoj ekonomskoj školi, Sarajevo, 31. januara 2025. godine, održana je GTECH Post Mobility Konferencija, koja je okupila 88 profesorica i profesora, kao i direktorica i direktora iz Bosne i Hercegovine u dinamičnoj razmjeni znanja i iskustava. Događaj je pratilo i 20 učenika/ca naše škole.

GTECH projekat obuhvata: razvoj inovativnih nastavnih metoda, podršku nastavnicima/cama kroz obuke i razmjenu najboljih praksi, te osnaživanje učenika/ca da postanu lideri budućih tehnoloških promjena.

U okviru projektnih aktivnosti, Post Mobility konferencija okupila je učesnike i partnere projekta koji su podijelili stečena iskustva s treninga u Ljubljani i Varaždinu, prenoseći ih kolegicama i kolegama koji su došli iz više bosanskohercegovačkih gradova.

Poseban fokus konferencije bio je na učenju zasnovanom na izazovima (Challenge Based Learning), metodologiji koja motiviše nastavnike/ce i učenike/ce da rješavaju stvarne probleme i primjenjuju stečeno znanje u praksi. Kroz ovu metodu, u okviru GTECH projekta, u maju 2025. godine biće organizovano takmičenje za 200 učenika/ca koji će rješavati izazove postavljene od strane 10 kompanija.

Konferenciju je pozdravnim govorom otvorila direktorica Amira Kadrispahić, koja je istakla važnost GTECH projekta ne samo za školu, već i za širu obrazovnu zajednicu. GTECH projekat predstavila je prof. Senida Čeljo, naglasivši značaj metoda aktivnog učenja i vodeći interaktivnu World Café radionicu.

Učesnici/ce Mobility treninga podijelili su svoja iskustva putem prezentacija, predstavili stečena znanja i vještine, te istaknuli ključne metode i alate primjenjive u nastavi. Tokom radionice diskusije su bile usmjerene na integraciju zelenih tehnologija, inovativnih nastavnih metoda i poduzetništva u stručno obrazovanje, s ciljem pripreme učenika/ca za digitalnu transformaciju i održivi razvoj.

Na kraju konferencije, svim učesnicima su uručeni certifikati. Veliko hvala @fablab_sarajevo i svim učesnicima, partnerima koji su doprinijeli uspjehu ovog događaja!

Predstavnice Srednje ekonomske škole, Sarajevo na stručno-edukativnim treninzima u Ljubljani i Varaždinu

U okviru projektnih aktivnosti profesorice Srednje ekonomske škole Sarajevo, Alma Karamujić i Indira Zeković, bile su dio tima od 30 profesorica i profesora iz Bosne i Hercegovine koji su učestvovali u stručnim trenizima u okviru Erasmus+ projekta GTECH (Green Tech Entrepreneurship Challenge Hub).

Ovaj značajan projekt finansiran je od strane Evropske unije i ima za cilj unapređenje kapaciteta nastavnika i učenika srednjih stručnih škola, te promociju poduzetništva i inovacija u oblasti zelenih tehnologija.

Mobilnosti su održane u dva ključna centra:

Ljubljana (20. i 21. januar 2025.) – Domaćin je bio Gea College, koji je profesorima i profesoricama pružio priliku za profesionalni razvoj kroz obuke o učenju zasnovanom na izazovima, poduzetništvu i stvaranju veza s industrijom.

Varaždin (22.–24. januar 2025.) – Elektrostrojarska škola Varaždin organizovala je praktične aktivnosti usmjerene na razvijanje vještina potrebnih za zelenu ekonomiju budućnosti. Nastavnici su imali priliku obići kompanija kao što su Solvis i Mobilisis, koje su podijelile svoje priče o održivom poslovanju.

Srednja ekonomska škola, Sarajevo se zahvaljuje svojim partnerima projekta: Gea College, Elektrostrojarska škola Varaždin, na izvanrednoj organizaciji treninga, kao i ostalim partnerima koji su dali svoj doprinos u cjelokupnoj pripremi za ovaj događaj.

Projekt partneri:

Smion

FabLab B&H

International Burch University

GEA College

Elektrostrojarska škola Varaždin

Srednja ekonomska škola, Sarajevo

PARTNERI ERASMUS+ G-TECH PROJEKTA OKUPLJENI U LJUBLJANI

Dana 2. decembra 2024. godine, u prostorijama Gea Collegea u Ljubljani, održan je sastanak projekta Green Tech Entrepreneurship Challenge Hub. Sastanak je okupio partnere i organizatore iz Slovenije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine s ciljem usklađivanja strategija, jačanja saradnje i planiranja narednih koraka.

Učesnici su analizirali dosadašnje rezultate, razgovarali o izazovima i definisali sljedeće korake za uspješno završavanje projekta. Poseban fokus bio je na pripremama za finalni izazov koji će uključiti 225 učenika iz 15 škola.

Našu školu na sastanku predstavljale su profesorice Senida Čeljo i Lejla Avdagić. Srednja ekonomska škola, Sarajevo, na čelu sa direktoricom Amirom Kadrispahić i timom profesora, uspješno realizuje sve aktivnosti predviđene projektnim planom, potvrđujući svoju posvećenost inovacijama i kvalitetnom obrazovanju.

Ključni uspjesi:

Razvijene inovativne platforme i kurikulumi

Saradnja s industrijskim partnerima na kvalitetnim izazovima

Promocija zelenog poduzetništva u obrazovanju mladih

Dan je protekao u znaku produktivnih razgovora, razmjene ideja i stvaranja važnih veza. Ovakvi događaji potvrđuju koliko su timski rad i inovacije ključni za postizanje značajnih rezultata.

Radujemo se budućim uspjesima!

G-Tech, ERASMUS + projekat je finansijski podržan od strane Evropske unije.

Predstavljanje dobrih praksi – VET škola: Srednja ekonomska škola predstavila svoje projekte na Erasmus+ Info danu

Erasmus+ Info dan održan je 16. i 17. oktobra 2024. godine u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine, u organizaciji Ministarstva civilnih poslova BiH i Ureda za Erasmus+ program. Dvodnevni događaj okupio je učesnike iz oblasti obrazovanja iz cijele BiH.

U uvodnom obraćanju prisutnima su se obratili zamjenik ambasadora Delegacije Evropske unije u BiH, Adebayo Babajide, ministrica Civilnih poslova Bosne i Hercegovine, dr. sc. Dubravka Bošnjak, i šef Erasmus+ ureda u Bosni i Hercegovini, Suad Muhibić.

Profesorica Senida Čeljo imala je čast predstaviti dva Erasmus+ projekta na kojima trenutno radi Srednja ekonomska škola, Sarajevo:

1. Green Tech Entrepreneurship Challenge Hub (G-Tech) sa partnerima: Lean Startup (Hrvatska), GEA College - Fakultet za poduzetništvo (Ljubljana), Internacionalni Burch Univerzitet (Sarajevo), Fab Lab (Sarajevo) i Elektrostrojarska škola (Varaždin).

2. Open Future sa partnerima: Naučni centar za kreativni razvoj Ideall (Novi Sad), Ekonomska i upravna škola (Osijek) i Srednja mješovita škola „Danilo Kiš“ (Budva).

Srednja ekonomska škola, zajedno s direktoricom Amirom Kadrispahić, profesorima koji rade na projektima i svojim partnerima, dobila je čestitke i pohvale za izvanredan rad i spremnost da drugima prenesu svoja iskustva.

Ovi projekti jačanja kapaciteta temelje se na međunarodnoj saradnji i multilateralnim partnerstvima organizacija aktivnih u području stručnog obrazovanja i obuke (VET) u zemljama članicama EU, kao i u trećim zemljama pridruženim programu i onima koje nisu.

Uspješna suradnja i angažman učenika i profesora u međunarodnim projektima dodatno potvrđuju našu posvećenost pružanju kvalitetnog obrazovanja i osnaživanju budućih generacija.

ERASMUS + Projekat “Green Tech Entrepreneurship Challenge Hub”

Nakon što je direktorica Amira Kadrispahić potpisala Ugovor o saradnji sa pet organizacija: Lean Startup i Elektrostrojarska škola Varaždin iz Hrvatske, GEA College - Fakultet za podjetništvo iz Slovenije, Internacionalni Burch Univerzitet i FabLab iz Bosne i Hercegovine, o zajedničkoj realizaciji ERASMUS+ projekta “Green Tech Entrepreneurship Challenge Hub,” koji je odobrila Izvršna agencija za obrazovanje, audiovizuelnu umjetnost i kulturu Evropske unije (EACEA), Srednja ekonomska škola, Sarajevo započela je dvogodišnji rad na ovom značajnom projektu.

Glavni cilj ovog projekta je jačanje kapaciteta nastavnog osoblja u oblasti stručnog obrazovanja te promovisanje preduzetništva i inovacija u oblasti zelene tehnologije među nastavnicima i učenicima u Bosni i Hercegovini.

Pored toga, Projekat će omogućiti mobilnu obuku za osoblje srednjih stručnih škola u ove tri zemlje, kako bi unaprijedili svoje profesionalne vještine u oblasti učenja zasnovanog na izazovima, preduzetništvu i izgradnji industrijskih partnerstava.

Partneri su zajedničkim radom uspostavili platformu za učenje zasnovanu na izazovima pod nazivom Challenge Hub.

Ova platforma pruža učenicima edukativni sadržaj o preduzetništvu i zelenoj tehnologiji, a služi i za takmičenja u inovacijama za srednjoškolce.

Prvo takmičenje, koje je održano na Internacionalnom Burch Univerzitetu, 25. 09. 2024. godine, okupilo je šezdeset učenica i učenika iz tri srednje škole. Zadatke su rješavali putem video lekcija i kvizova znanja na platformi Challenge Hub, razvijajući rješenja za izazove koje su im ponudile kompanije Sika BiH i BN-Step.

Na Projektu je, ispred Srednje ekonomske škole, Sarajevo učestvovalo dvadeset učenica i učenika, raspoređenih u pet timova. Uz podršku direktorice Amire Kadrispahić, te profesorica i profesora: Senide Čeljo, Emira Ustavdića, Alme Kalamujić i Selme Jusić, učenice i učenici naše škole postigli su izvanredne rezultate:

Izazov BN-Step:

1. mjesto - Bjelak Irhad, Ploskić Adna, Hadžić Alejna i Nogo Nejla.

3. mjesto - Gibović Amina, Efendić Lejla, Ljuta Lejla i Ljutika Lejla.

Izazov Sika d.o.o.:

2. mjesto - Šatara Nejra, Borišić Lamija, Džekman Naida i Koštrebić Sanija.

3. mjesto - Marić Elma, Ramić Arman, Pamuk Davud i Jelašković Zerina.

Specijalna nagrada žirija je također otišla u ruke učenicama i učenicima naše škole i to timu kojeg su činili: Harun Begić, Hadžić Arman, Karić Emina i Šehović Dalila.

Čestitamo svim takmičarkama i takmičarima za postignute rezultate i zahvaljujemo organizatorima koji su ih nagradili prigodnim poklonima!

Newsletter #3
Newsletter #2
Newsletter #1
Alat za procjenu trenutnog stanja preduzetničkih kompetencija

Ovaj materijal je sastavljen u formi upitnika, sa ciljem da korisnici sagledaju svoj trenutni nivo znanja o 15 ključnih preduzetničkih kompetencija prema modelu EntreComp, da zatim svoje odgovore uporede sa ispravnim rješenjima i konačno, tokom obuke, upotpune svoja nedostajuća znanja iz ove oblasti. Rezultati testova se neće javno publikovati, biće poznati samo svakom individualnom učesniku i služiće kao lični putokaz o potrebi dodatne obuke.


Preuzmi materijal
Opisi preduzetničkih kompetencija

U ovom materijalu, saznaćete koje su to ključne preduzetničke kompetencije prema EntreComp modelu, kao i detaljne opise sa praktičnim primjerima svake od 15 kompetencija koje se smatraju ključnim za ovladavanje preduzetničkim načinom razmišljanja i promjenu stavova u funkciji preduzimanja inicijativa za stvaranje novih vrijednosti - umjesto klasičnih programa za osnivanje i upravljanje MSP (malim i srednjim preduzećima).

Preuzmi materijal
Vodič za trenere

U ovom materijalu, kreiranom kao putokaz nastavnicima kako da uspješno organizuju radionice po modelu PBL (učenja zasnovanog na projektu), saznaćete, između ostalog, kako napraviti ravnotežu između izazova i podrške, kako uspostaviti povjerenje i otvoreni razgovor bez isticanja autoriteta, kako ohrabriti učešće svih bez auto-cenzure – uvođenjem prava na grešku, kako balansirati odnos između dominantnih i tihih učenika i kako stimulisati saradnju na zajedničkom rješavanju problema.

Preuzmi materijal
projekat OPEN FUTURE
Erasmus + projekat OPEN FUTURE

U nizu aktivnosti kojima naša škola obiluje i po kojima smo prepoznati, kako od strane domaćih, tako i evropskih organizacija, direktorica Amira Kadrispahić, potpisala je Memorandum o međunarodnoj saradnji sa učesnicama i učesnicima projekta Open Future u Novom Sadu.

Nosilac i koordinator Projekta je Naučni centar za kreativni razvoj Ideall - Novi Sad.

Učesnice i učesnici u Projektu, pored naše škole, su Ekonomska i upravna škola iz Osijeka i Srednja mješovita škola „Danilo Kiš“ iz Budve.

Finansijer Projekta, koji će trajati dvije godine u periodu od 1.12.2023. do 30.11.2025. godine, jeste Evropska Unija - program Erasmus +.

Projekat ima za cilj razvoj i jačanje nivoa ključnih preduzetničkih kompetencija profesorica/profesora i učenica/učenika stručnih škola primjenom sistematske metodologije, inovativnog pristupa i posebno razvijenih materijala za ove namjene, što će rezultirati poboljšanim nivoom potencijala zaposlenosti.

Osnovni cilj sticanja preduzetničkih kompetencija za svakog pojedinca je razvijanje sposobnosti za aktivno učešće u društvu, upravljanje sopstvenim životom i karijerom, te preduzimanje inicijativa za stvaranje novih vrijednosti.

Zadatak Projekta je obuka za petnaest ključnih preduzetničkih vještina prema usvojenom EntreComp modelu, koje su važne za sve vrste aktivnosti iz svakodnevnog života, a odnose se na lični razvoj, razmišljanje, vještine i sposobnosti u okviru tehnoloških, demografskih i društvenih izazova. Učenice i učenici će u toku planiranih projektnih aktivnosti, između ostalog, razvijati i kritičko razmišljanje, kreativnost i komunikacijske vještine, koje će podsticati njihovo samopouzdanje, samopoštovanje i sinergiju između učenica/učenika i njihovih profesorica/profesora.

Program predviđa obuku profesorica/profesora, a zatim prijenos stečenih znanja i vještina učenicama/učenicima putem PBL (Project Based Learning) - učenja zasnovanog na projektima, gdje učenice i učenici aktivno učestvuju u pronalaženju načina za rješavanje problema.

Prvi susret u Novom Sadu i pripremne aktivnosti za realizaciju Projekta će nam ostati u dubokom sjećanju zahvaljujući izuzetnom profesionalcu, prof.dr. Zdravku Živković, kojem smo neizmjerno zahvalni što je našu školu birao za partnera u Projektu.

Direktorici su se na ovom putovanju pridružile i profesorice Edina Kopić i Lamija Šabanović, koje, također, učestvuju u realizaciji Projekta.

Sigurni smo da će i učenice/učenici škola učesnica, pored projektnih aktivnosti, steći nove životne prijatelje kao i mi, a što je i najviša blagodat ovakvih susreta.