Erasmus+ Info dan održan je 16. i 17. oktobra 2024. godine u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine, u organizaciji Ministarstva civilnih poslova BiH i Ureda za Erasmus+ program. Dvodnevni događaj okupio je učesnike iz oblasti obrazovanja iz cijele BiH.
U uvodnom obraćanju prisutnima su se obratili zamjenik ambasadora Delegacije Evropske unije u BiH, Adebayo Babajide, ministrica Civilnih poslova Bosne i Hercegovine, dr. sc. Dubravka Bošnjak, i šef Erasmus+ ureda u Bosni i Hercegovini, Suad Muhibić.
Profesorica Senida Čeljo imala je čast predstaviti dva Erasmus+ projekta na kojima trenutno radi Srednja ekonomska škola, Sarajevo:
1. Green Tech Entrepreneurship Challenge Hub (G-Tech) sa partnerima: Lean Startup (Hrvatska), GEA College - Fakultet za poduzetništvo (Ljubljana), Internacionalni Burch Univerzitet (Sarajevo), Fab Lab (Sarajevo) i Elektrostrojarska škola (Varaždin).
2. Open Future sa partnerima: Naučni centar za kreativni razvoj Ideall (Novi Sad), Ekonomska i upravna škola (Osijek) i Srednja mješovita škola „Danilo Kiš“ (Budva).
Srednja ekonomska škola, zajedno s direktoricom Amirom Kadrispahić, profesorima koji rade na projektima i svojim partnerima, dobila je čestitke i pohvale za izvanredan rad i spremnost da drugima prenesu svoja iskustva.
Ovi projekti jačanja kapaciteta temelje se na međunarodnoj saradnji i multilateralnim partnerstvima organizacija aktivnih u području stručnog obrazovanja i obuke (VET) u zemljama članicama EU, kao i u trećim zemljama pridruženim programu i onima koje nisu.
Uspješna suradnja i angažman učenika i profesora u međunarodnim projektima dodatno potvrđuju našu posvećenost pružanju kvalitetnog obrazovanja i osnaživanju budućih generacija.
Ovaj materijal je sastavljen u formi upitnika, sa ciljem da korisnici sagledaju svoj trenutni nivo znanja o 15 ključnih preduzetničkih kompetencija prema modelu EntreComp, da zatim svoje odgovore uporede sa ispravnim rješenjima i konačno, tokom obuke, upotpune svoja nedostajuća znanja iz ove oblasti. Rezultati testova se neće javno publikovati, biće poznati samo svakom individualnom učesniku i služiće kao lični putokaz o potrebi dodatne obuke.
U ovom materijalu, saznaćete koje su to ključne preduzetničke kompetencije prema EntreComp modelu, kao i detaljne opise sa praktičnim primjerima svake od 15 kompetencija koje se smatraju ključnim za ovladavanje preduzetničkim načinom razmišljanja i promjenu stavova u funkciji preduzimanja inicijativa za stvaranje novih vrijednosti - umjesto klasičnih programa za osnivanje i upravljanje MSP (malim i srednjim preduzećima).
Preuzmi materijalU ovom materijalu, kreiranom kao putokaz nastavnicima kako da uspješno organizuju radionice po modelu PBL (učenja zasnovanog na projektu), saznaćete, između ostalog, kako napraviti ravnotežu između izazova i podrške, kako uspostaviti povjerenje i otvoreni razgovor bez isticanja autoriteta, kako ohrabriti učešće svih bez auto-cenzure – uvođenjem prava na grešku, kako balansirati odnos između dominantnih i tihih učenika i kako stimulisati saradnju na zajedničkom rješavanju problema.
Preuzmi materijalU nizu aktivnosti kojima naša škola obiluje i po kojima smo prepoznati, kako od strane domaćih, tako i evropskih organizacija, direktorica Amira Kadrispahić, potpisala je Memorandum o međunarodnoj saradnji sa učesnicama i učesnicima projekta Open Future u Novom Sadu.
Nosilac i koordinator Projekta je Naučni centar za kreativni razvoj Ideall - Novi Sad.
Učesnice i učesnici u Projektu, pored naše škole, su Ekonomska i upravna škola iz Osijeka i Srednja mješovita škola „Danilo Kiš“ iz Budve.
Finansijer Projekta, koji će trajati dvije godine u periodu od 1.12.2023. do 30.11.2025. godine, jeste Evropska Unija - program Erasmus +.
Projekat ima za cilj razvoj i jačanje nivoa ključnih preduzetničkih kompetencija profesorica/profesora i učenica/učenika stručnih škola primjenom sistematske metodologije, inovativnog pristupa i posebno razvijenih materijala za ove namjene, što će rezultirati poboljšanim nivoom potencijala zaposlenosti.
Osnovni cilj sticanja preduzetničkih kompetencija za svakog pojedinca je razvijanje sposobnosti za aktivno učešće u društvu, upravljanje sopstvenim životom i karijerom, te preduzimanje inicijativa za stvaranje novih vrijednosti.
Zadatak Projekta je obuka za petnaest ključnih preduzetničkih vještina prema usvojenom EntreComp modelu, koje su važne za sve vrste aktivnosti iz svakodnevnog života, a odnose se na lični razvoj, razmišljanje, vještine i sposobnosti u okviru tehnoloških, demografskih i društvenih izazova. Učenice i učenici će u toku planiranih projektnih aktivnosti, između ostalog, razvijati i kritičko razmišljanje, kreativnost i komunikacijske vještine, koje će podsticati njihovo samopouzdanje, samopoštovanje i sinergiju između učenica/učenika i njihovih profesorica/profesora.
Program predviđa obuku profesorica/profesora, a zatim prijenos stečenih znanja i vještina učenicama/učenicima putem PBL (Project Based Learning) - učenja zasnovanog na projektima, gdje učenice i učenici aktivno učestvuju u pronalaženju načina za rješavanje problema.
Prvi susret u Novom Sadu i pripremne aktivnosti za realizaciju Projekta će nam ostati u dubokom sjećanju zahvaljujući izuzetnom profesionalcu, prof.dr. Zdravku Živković, kojem smo neizmjerno zahvalni što je našu školu birao za partnera u Projektu.
Direktorici su se na ovom putovanju pridružile i profesorice Edina Kopić i Lamija Šabanović, koje, također, učestvuju u realizaciji Projekta.
Sigurni smo da će i učenice/učenici škola učesnica, pored projektnih aktivnosti, steći nove životne prijatelje kao i mi, a što je i najviša blagodat ovakvih susreta.